STRONA GŁÓWNA KONTAKT Katalog wydawnictw STSK

Wybór publikacji o regionie

 NADBUŻAŃSKIM SZLAKIEM
OD KORCZEWA DO TREBLINKI

  * AUTORZY * WSTĘP * SOKOŁÓW PODLASKI * KORCZEW * SKRZESZEW * WIRÓW * MOŁOŻEW *JABŁONNA LACKA *

 

SOKOŁÓW PODLASKI 

* ZABYTKI * ŚRODOWISKO PRZYRODNICZE * ROŚLINY I ZWIERZĘTA *

* HISTORIA* Walki narodowo - wyzwoleńcze * PRZEMYSŁ *

 


Sokołów. Drewniana kapliczka z figurą św. Jana Nepomucena.

ZABYTKI I MIEJSCA PAMIĘCI NARODOWEJ

 

Cennym zabytkiem na terenie miasta jest drewniana kapliczka z figurą św. Jana Nepomucena, przy ulicy Siedleckiej, usytuowana tuż przy moście na rzece Cetyni. Została zbudowana przez mieszkańców tej ulicy w roku 1806. 


Sokołów. Konkatedra Najświętszej Marii Panny

Na niewielkim wzniesieniu przy ulicy Kościelnej w roku 1806 został wybudowany pierwszy murowany kościół w stylu barokowym pod wezwaniem św. Michała. Świątynia ta 26 lipca 1944 roku została zniszczona w wyniku bombardowania przez samoloty rosyjskie.

Na tym miejscu w latach 1948-53, został wzniesiony na planie krzyża, wg projektu Aleksandra Boni, duży murowany kościół pod wezwaniem Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny. Ma on cechy neogotyckie z prezbiterium zakończonym półkoliście, po jego wschodniej stronie znajduje się kaplica Chrystusa Miłosiernego, zwieńczony ostrym stropodachem. 

W ołtarzu głównym znajduje się rzeźba Najświętszej Marii Panny, która została sprowadzona w roku 1953 z Piekar Śląskich i po renowacji w 1992 roku pozostała w centralnej części nowego ołtarza. Rzeźby boczne wykonał Dariusz Kowalski wraz z żoną, a Chrystusa Zmartwychwstałego prof. Gucław Żeniło, który jest również autorem projektu całego ołtarza. W przedsionku znajduje się kropielnica prawdopodobnie z XVI wieku.

Parafia rzymsko-katolicka powstała w Sokołowie Podlaskim w 1414 roku, do diecezji drohiczyńskiej należy od roku 1992, kościół od tego czasu spełnia funkcję konkatedry.

W narożu parkanu znajduje się dwukondygnacyjna klasycystyczna dzwonnica z pierwszej połowy XIX wieku. W najbliższych latach planuje się w miejscu, gdzie stał kościół św. Rocha zbudować pomnik ku czci tego świętego, a ponadto na placu konkatedralnym usytuować XV Stacji Różańcowych.

Drewniany kościół św. Rocha został przeniesiony z ulicy Kosowskiej do Przeżdziatki w roku 1981, następnie rozbudowany i odrestaurowany. Świątynia jest jednonawowa o konstrukcji zrębowej, zbudowana w 1902 roku na planie prostokąta. W roku 1993 w Przeżdziatce utworzono parafię pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego. Obecnie buduje się duży murowany i nowoczesny kościół przy ulicy Oleksiaka Wichury.

Przy skwerze im. Adama Mickiewicza znajduje się kościół Salezjanów pod wezwaniem św. Jana Bosko, który został zbudowany w latach 1935-36 wg projektu Bruno Zborowskicgo. Jest to świątynia trzynawowa, podzielona kolumnami, prezbiterium półkoliste, po jego obydwu stronach są kaplice: św. Józefa i św. Marii Dominiki Mazzarello. Ołtarz w nawie głównej projektował Jan Kajzer, natomiast wszystkie mozaiki ks. Wincenty Kilan. W kościele parafialnym od roku 1978, na wyróżnienie zasługuje ołtarz główny z obrazem św. Jana Bosko, kaplica Matki Bożej Wspomożenia Wiernych z roku 1952. ołtarz Najświętszego Serca Pana Jezusa z 1974 roku oraz witraże wykonane wg projektu ks. Tadeusza Furdyny z 1996 roku.

U zbiegu ulic: Lipowej, Wichury i Parkowej, Hirszmanowie - właściciele cukrowni, majątku Przeżdziatka i okolicznych dóbr, w roku 1857 wybudowali murowany pałac wg projektu architekta Henryka Marconiego. Posiada on korpus parterowy z piętrowymi skrzydłami bocznymi. Do roku 1940 był siedzibą kolejnych właścicieli majątku Przeżdziatka. Obecnie zdewastowany, czeka na odbudowę. Pałac otacza kilkuhektarowy park urządzony w końcu ubiegłego wieku wg projektu Waleriana Kroneberga.

 


Sokołów. Pomnik księdza generała Stanisława Brzóski

W centrum miasta na dawnym rynku, w 1925 roku został wzniesiony kamienny pomnik w kształcie obeliska. W tym miejscu 23 maja 1865 roku zostali powieszeni przez władze carskie ks. generał Stanisław Brzóska i jego adiutant Franciszek Wilczyński.

 

Przy ulicy Magistrackiej w budynku Nr 4. mieścił się żydowski dom modlitwy (ok. l00 m od rynku). Idąc ulicą Piękną spotykamy na posesji Kucharczyka Włodzimierza płytę upamiętniającą męczeńską śmierć Żydów z getta sokołowskiego. U zbiegu ulic: Repkowskiej, Siedleckiej i Długiej została umieszczona płyta pamiątkowa poświęcona pamięci 10 Polaków rozstrzelanych przez hitlerowców, 27 października 1943 roku. W pobliżu tego miejsca stała cerkiew z początku XIX w. przeniesiona (na początku XX w.) na cmentarz przy ulicy Bartoszowej, następnie rozebrana w roku 1956. Na tym cmentarzu jest okazały granitowy pomnik 24 polskich żołnierzy poległych w roku 1920.

W budynku przy ulicy Długiej Nr 29. do II wojny światowej mieściła się bożnica żydowska. Przy tej ulicy stoi drewniany dom (Nr 55), z połowy ubiegłego wieku. Wewnątrz na grubej belce wyryto pięknym kaligraficznym pismem napis: "Boże błogosław budującemu ten dom Barbarze z Bałkowców", obok inne znaki i symbole. W pobliżu, przy ulicy Repkowskiej Nr 30 jest usytuowany podobny dom, który pamięta czasy Napoleona.

Nad Cetynią, koło stawu "Mazura" wzniesiono pomnik poświęcony pamięci l0 zakładników rozstrzelanych w dniu 27 marca 1944 roku, za próbę odbicia z więzienia aresztowanych żołnierzy podziemia.

Na cmentarzu, przy ulicy Szopena znajduje się skromny pomnik nieznanego żołnierza. Przy ulicy Wolności (dawna Piłsudskiego) pod ścianą tzw. "Syndykatu" w dniu 17 listopada 1943 roku rozstrzelano 10 osób, za zabicie oficera niemieckiego. W tym miejscu została umieszczona tablica pamiątkowa. Ostatnim oznakowanym i ważnym miejscem pamięci narodowej jest budynek przy ulicy Kilińskiego, w którym po II wojnie światowej zamordowano kilkadziesiąt osób. W latach 1944-48 mieścił się tu Urząd Bezpieczeństwa.

  

SOKOŁÓW PODLASKI
* HISTORIA* Walki narodowo - wyzwoleńcze * PRZEMYSŁ *

* ZABYTKI * ŚRODOWISKO PRZYRODNICZE * ROŚLINY I ZWIERZĘTA *

 

 * AUTORZY * WSTĘP * SOKOŁÓW PODLASKI * KORCZEW * SKRZESZEW * WIRÓW * MOŁOŻEW *JABŁONNA LACKA *